Quantcast
Channel: Békés Megyei Gyógytornászok
Viewing all 313 articles
Browse latest View live

Függesztéses technikák alkalmazása

$
0
0

Függesztéses technikák alkalmazása a mozgásterápiában tehermentesítéstől az edzésig 1., 2., 3. tanfolyam, gyógytornászok számára

Örömmel tájékoztatjuk a gyógytornászokat, hogy a „Függesztéses technikák alkalmazása a mozgásterápiában…” tanfolyamaink újra akkreditálása megtörtént. A tananyag mennyisége és a hallgatók visszajelzése alapján a jövőben magasabb óraszámmal, három részre osztva rendezzük meg a tanfolyamot.

A „Függesztéses technikák alkalmazása a mozgásterápiában 1., 2., 3.” tanfolyam megfelel a korábban megszervezett „Függesztéses technikák alkalmazása a mozgásterápiában I/A, I/B” tanfolyamoknak.

Mivel a tanfolyam jelentős gyakorlati képzést biztosít, minőségi okok miatt a résztvevők létszámát maximalizáltuk (24 fő).

Függesztéses technikák 1 tanfolyam Nyt. száma:SZTK-A-030862/2016. 
Pontértéke 20 kreditpont

Függesztéses technikák 2 tanfolyam Nyt. száma:SZTK-A-030864/2016. 
Pontértéke 20 kreditpont

Függesztéses technikák 3 tanfolyam Nyt. száma:SZTK-A-030866/2016. 
Pontértéke 20 kreditpont



Időpont:

Függesztéses technikák 1 - 2016. okt. 7. (14:00-19:00) – okt. 8. (08:00-17:30)
Függesztéses technikák 2 - 2016. okt. 28. (14:00-18:00) – okt. 29. (08:00-16:30)
Függesztéses technikák 3.- 2016. okt. 30. (08:00-15:30),

Jelentkezési határidő: 2016. augusztus 30.

További részletekért kattints weboldalunkra: http://www.gyogytornaszok.hu/index.php?page=esemeny&id=41

Mi a különbség a manuálterápia és a "csontkovácsolás" között

$
0
0
A csontkovácsolás Magyarországon nem engedélyezett tevékenység.
Ezeknek, az úgynevezett népi gyógyítóknak általában nincs egészségügyi végzettségük, nincsenek anatómiai, ortopédiai, reumatológiai ismereteik.

Az ÁNTSZ nem ellenőrzi őket, mert nincs szakmakódjuk és ezért nem számít egészségügyi tevékenységnek. 
A csontkovácsok nem folytatnak evidence based terápiát, sőt egészségügyi végzettség híján terápiát sem folytathatnak.

Mi a különbség a csontkovács és a manuálterapeuta között?

A csontkovács vizsgálat és egyénre szabott kezelési terv felállítása nélkül, néhány erőteljes mozdulattal, manipulációval - durva fogásokkal - támadja a fájdalmas - problémás területet, nem kezel ok-okozati összefüggéseket, nem foglalkozik az alapprobléma és a következményes elváltozások megkülönböztetésével és célzott kezelésével, valamint rendszeres időközönként visszarendeli a beteget és ugyanazokat a fogásokat hajtja végre rajta. Nincs anamnézis felvétel, inspekció, palpáció, aktív és passzív mozgás vizsgálat, sajnos nincs szegmentális vizsgálat sem, amellyel megkülönböztetné a hypermobil és a blokkolt szegmenseket, s ez alapján csak a blokkot kezelné és a hypermobilitást nem fokozná. Az egész kezelés tíz percet vesz igénybe. 
A manipulációk által oldott blokkok célzott tornagyakorlatok - stabilizálás és nyújtás nélkül hamarosan visszaállnak, a hypermobil szegmensek egyre hypermobilabbá válnak, és a későbbiekben ezek okoznak fájdalmat.

Az első manuálterápiás vizsgálat és kezelés akár másfél órát is igénybe vehet, amely időtartam alatt a részletekbe menő kikérdezés, a test minden tájára kiterjedő alapos vizsgálat történik, különös tekintettel a szegmentális vizsgálatra. Soha nem marad ki az izmok és szalagok tesztelése. Mindig az egész testet vizsgáljuk és az ok-okozati összefüggések figyelembe vételével kezeljük. Tájékoztatjuk a beteget az állapotáról, a szükséges kezelési módokról és az otthon végzendő gyakorlatokról, amelyeket a páciens annak érdekében kap, hogy a rendbe hozott ízületi mozgásokat az izomfunkciók helyreállításával támogassuk. Átbeszéljük a munkahelyi és otthoni tevékenységek ergonómiáját, megtanítjuk a testük helyes használatára Őket. A kezelési technikáink lágyabbak, leginkább mobilizációval gyógyítunk.

Az alapítványunk által szervezett két éves „manuálterapeuta” képzést a Semmelweis Egyetem ÁOK Kari Tanácsa akkreditálta. 
Orvosokat és gyógytornászokat képzünk, akik az eredményes egyetemi vizsga után oklevelet kapnak.

A hatályos jogszabály alapján az ANTSZ azoknak az orvosoknak, gyógytornászoknak ad működési engedélyt „Manuálterapeuta” tevékenység végzésére, akik valamelyik magyarországi orvosi egyetemen eredményes vizsgát tettek.



A COMBKÖZELÍTŐ IZMOK ÉS SÉRÜLÉSEI

$
0
0
Comközelítő izmok:
1.) Fésűizom (m. pectineus)– A comb felső részén elhelyezkedő lapos, kicsi izom, amely rögzített medence mellett a combot közelíti, és kismértékben kirotálja (kifelé fordítja).
2.) Rövid combközelítő izom (m. adductor brevis)– Alulról a fésűizomhoz simul és rögzített medence mellett a combot közelíti. Rögzített comb mellett a medencét előrehúzza, a csípőízületet hajlítja.
3.) Hosszú combközelítő izom (m. adductor longus)– A comb belső felén található hosszú izom a szeméremcsont alsó ágán ered és a combcsont belső felén tapad, és lehetővé teszi, hogy a lábszárat oldalirányban mozgassuk. Fő működése: a combot közelíti rögzített medence mellett.
4.) A nagy combközelítő izom (m. adductor magnus)– A legszélesebb, leghosszabb és a legerősebb combközelítő izom, amely az ülő- és szeméremcsont alsó ágán ered és hosszan fut le a comb teljes belső oldalán. Fő működése: rögzített medence mellet, a combot közelíti. Rögzített comb esetén pedig a medencét hajlítja.
5.) Karcsúizom (m. gracilis)– A comb belső részén futó vékony, hosszú izom, amely a szeméremcsont alsó ágán ered, és a sípcsont belső oldalán közvetlenül a térd alatt tapad. Az egyetlen olyan combközelítő izom, amely két ízületet (csípő- és térdízület) hidal át, és ennek megfelelő a működése is. A többi combközelítő izomhoz hasonlóan rögzített medence mellett a combot közelíti. A térdízület hajlításában is részt vesz, illetve rögzített lábszár mellett a medencét előrehúzza, a csípőízületet hajlítja.
A combközelítő izmok, hirtelen mozdulat vagy irányváltoztatás hatására túlfeszülhetnek és megsérülhetnek. A sérülés következtében felléphet fájdalom, lágyéktáji duzzanat. A sérülés bekövetkeztekor néha reccsenő hang is hallható. Leggyakrabban a comb belső felén található hosszú combközelítő izom (m. adductor longus), sérül meg.
Bizonyos sportok (foci, vívás, egyes labdajátékok, sízés, stb.) vagy bizonyos táncok, illetve balett esetén, jellegzetes a combközelítő izmok szeméremcsont környéki fájdalma, az erős megnyújtással járó igénybevételnek köszönhetően. A rossz lábtechnikával végzett mellúszás a combközelítő izmok tapadása környékén szokott fájdalmat okozni. Az erőteljes megnyújtások (pl.focinál a nyújtott lábbal végzett védések, vívásnál a kitörések) utáni gyors izom-összehúzódások sorozata izomsérülésekhez vezethetnek.
A combközelítő izmok sérülékenyek. A megfelelő minőségű és mennyiségű nyújtásra mindig figyelni kell, mert a sorozatos mikrotraumák okozta „fáradásos” sérülések későbbi krónikus fájdalomhoz, illetve egyéb degeneratív elváltozásokhoz vezethetnek.
Helyszíni ellátás, elsősegély
Akut izomsérülésnél az általános részben leírt PRICE kezelés. A sportterhelés folytatása fájdalmas, sérült izomzattal nem javasolt.

Rehabilitáció
Az akut tünetek megszűnte után stretching gyakorlatok kezdhetők, majd erősítő gyakorlatok
 következnek. Ultrahang és egyéb fizikoterápia hasznos kiegészítő lehet.

Sportba való visszatérés
A fájdalom megszűnte, teljes mozgásterjedelem és izomerő esetén fokozatos edzésterhelés kezdhető.

Megelőzés
A rendszeres stretching (pl. az érintett izomcsoportok gumiszalaggal történő nyújtása),
 kompressziós sportnadrág viselése jelentősen csökkentheti a sérülés kiújulásának
 veszélyét és az újrasérülés esélyét is csökkenti.

Megjegyzések
Lágyéktáji fájdalmat izomhúzódáson kívül sokféle elváltozás okoz, ezek kivizsgálása alapos
 és hozzáértő szakorvosokat igényel.
Lágyéktáji fájdalmak esetén az egyéb panaszt nem okozó urológiai góc előfordulása 40 % 
feletti. 
Helyi kortikoszteroid injekciók adása fokozatosan kiszorul a kezelésből. 
Kivételesen szóba jöhet, de nagy az ínkárosodás és kiújulás veszélye.
  1. http://www.sulypont.hu/blog/egyeb/a-combkozelito-izmok-es-serulesei
  2. http://sportorvos.hu/sportserules/20150215/combizom_huzodasok/

Progresszív izomrelaxáció (PMR)

$
0
0
A módszert Edmund Jacobson amerikai orvos dolgozta ki a múlt század elején.
Szakmai körökben angol elnevezése alapján PMR (Progressive Muscle Relaxation) rövidítéssel jelölik. A módszer az érzelmek és az izomtónus közötti összefüggések megfigyelésén alapszik. Ha félünk vagy nagy pszichés nyomás nehezedik ránk, izmaink automatikusan megfe­szülnek.
Minél nagyobb a stressz, a félelem vagy a harag okozta pszichés feszültség, annál kifejezettebb az izmok feszülése: szélsőséges esetben ökölbe szorítjuk a kezünket vagy összeszorítjuk a fogainkat. Emiatt bizonyos körülmények között izomblokádok is kialakulhatnak, amelyek fájdalmat vagy pszichoszomatikus zavarokat okozhatnak. Tipikus követ­kezmény az alvászavar, valamint a hát-, nyak- és fejfájás.
Ahogy a helyes légzés pozitív irányban befolyásolja érzelmeinket, úgy az izmok tudatos ellazítása képes lehet megnyugtatni a lelket. Az alábbiakban ismertetésre kerülő egyszerű gyakorlatsor körülbelül 10-15 percet vesz igénybe, és ajánlatos naponta elvégezni, lehetőleg az esti lefekvéskor.
Mit mond az orvos?
Alvászavarral küzdő betegeimnek egy 1993-ban kifejlesztett csoport­terápiás módszert ajánlok, amely az elalvás és az átalvás megkönnyítését célozza. A program három részből áll: az első részben az alváshigiéné alapszabályait tekintjük át, a másodikban a betegek elsajátítják a Jacobson-féle progresszív izomrelaxációt, míg a harmadik a problémamegoldó straté­giákról és a szabadidős tevékenységek kialakításáról szól.

A legtöbb beteg jó eredményekről számol be a terápia kapcsán, amit az alvásnaplójuk kiértékelése is alátámaszt. Az izomlazítás módszerét különösen hasznos­nak tartják.

A módszer elsajátítása a gyakorlatban

Mielőtt nekilátunk, mozogjunk néhány percig. Adjuk meg testünknek a lehetőséget, hogy megszabaduljon az esetleges izomgörcsöktől: rázzuk meg végtagjainkat és fussunk néhány kört.

Feküdjünk hanyatt egy földre terített pokrócra, vagy ha úgy kényel­mesebb, az ágyon fekve is elvégezhetjük a gyakorlatot (a túl puha mat­rac azonban nem alkalmas erre a célra). A karokat helyezzük lazán kétoldalt a testünk mellé. Tenyerünket fordítsuk lefelé, lábunkat nyújt­suk ki. Ügyeljünk arra, hogy lábunk ne fázzon, ha szükségesnek érezzük, húzzunk vastag (gyapjú-) zoknit.
Balkezesek a bal oldallal kezdjék, a kétkezesek pedig azzal az oldallal, amelyiket gyakrabban használják. Ha az izomrelaxációt elalvás előtt, az ágyban végezzük, a gyakorlat megkezdése előtt oltsuk el a lámpát.

Hunyjuk le a szemünket és nyugodt ritmusban szívjuk be, majd fújjuk ki háromszor a levegőt. A negyedik beszíváskor szorítsuk ökölbe a jobb kezünket (balkezesek a balt). Koncentráljunk a szorításra, és ha lehet, fokozzuk még tovább. Tartsuk a kéz izmait maximálisan megfeszítve körülbelül 3 másodpercig, majd erőteljes kilégzés után lazítsuk el ismét. A kezünk legyen egészen laza és érezzük, ahogy lassan oldódik benne a feszülés.

Ismét szívjuk be, majd fújjuk ki háromszor a levegőt, nyugodt ritmus­ban. Szorítsuk ökölbe a bal kezünket (balkezesek a jobbat). Most is összpontosítsunk a szorításra, próbáljuk fokozni és tartsuk megfeszítve az izmainkat körülbelül 3 másodpercig. Fújjuk ki erőteljesen a levegőt és lazítsunk. Lazítsuk el a kezünket is, és érezzük, ahogy lassan oldódik az izomfeszültség.

Megint lélegezzünk háromszor be és ki. Most mindkét kezünket szorítsuk ökölbe. Fokozzuk a szorítást a maximumig és tartsuk így 3 másodpercig. Ezután lazítsuk el teljesen mindkét kezünket, és érez­zük, ahogy oldódik az izomfeszültség.

Újabb három be- és kilégzés után feszítsük meg a jobb lábunkat és lábfejünket (balkezesek a bal lábat és lábfejet). Érezzük, ahogy az izmok megfeszülnek és fokozzuk maximumig a feszítést. Maradjunk így 3 másodpercig, majd lazítsuk el az izmokat. Érezzük, ahogy lassan min­den feszültség eltávozik az izmokból.

Most ismét lélegezzünk háromszor be és ki. Ezután feszítsük meg a bal lábunkat és lábfejünket (balkezesek a jobb lábat és lábfejet). Érezzük, ahogy az izmok megfeszülnek, és fokozzuk maximumig a feszí­tést. Maradjunk így 3 másodpercig, kitartva a feszítést, majd lazítsuk el az izmokat. Figyeljük meg, ahogy lassanként minden feszültség eltávo­zik az izmokból.

Lélegezzünk ismét háromszor nyugodtan be és ki. Feszítsük meg mindkét lábunkat és lábfejünket, majd fokozzuk maximumig a feszítést. Maradjunk így 3 másodpercig, majd lazítsuk el az izmokat. Érezzük, ahogy lassan minden feszültség eltávozik a lábainkból.

Lélegezzünk háromszor nyugodtan be és ki. Érezzük az egész tes­tünket átjáró melegséget és elnehezülést. Összpontosítsunk most az arcunkra. Feszítsük meg az arcizmainkat: szorítsuk össze a szemhéjun­kat, ráncoljuk a homlokunkat, húzzuk felfelé a szánk mindkét sarkát és szorítsuk össze erősen a fogainkat. Tartsuk az izmokat 3 másodpercig megfeszítve, majd lazítsuk el őket. Érezzük, ahogy elmúlik a feszültség, és élvezzük ezt az érzést.

Lélegezzünk ismét háromszor nyugodtan be és ki. Fordítsuk figyel­münket nyak- és hátizmainkra. Szorítsuk össze a lapockáinkat, és egész testünket nyomjuk a padló irányában. Fokozzuk az izmok feszességét, és maradjunk így 3 másodpercig. Ezután lazítsuk el az izmokat, és élvez­zük azt a kellemes érzést, ahogy nyak- és hátizmaink ellazulnak.

Lélegezzünk ismét háromszor nyugodtan be és ki. A gyakorlat befeje­zéseképpen még egyszer szorítsuk ökölbe mindkét kezünket és számol­junk visszafelé öttől nulláig. Nyissuk ki a szemünket és lassan álljunk fel. Pihenjünk körülbelül 10 percig. Legjobb, ha ezt az időt teljes nyugalom­ban töltjük. Ha a progresszív izomrelaxációt elalvást segítő célzattal végeztük, és még nem oltottuk le a lámpát, most tegyük meg és alud­junk el.

Kinek nem ajánlott a progresszív izomrelaxáció?

Bizonyos betegségek esetén a progresszív izomrelaxáció nem, illetve csak orvosi javaslatra alkalmazható. Ezek közé tartoznak különféle pszichiátriai problémák, mint a súlyos depresszió, pszichózisok vagy skizofrénia; továbbá az epilepszia és az akut migrénes rohamok. A következő betegségek vagy állapotok fennállása esetén csak korláto­zottan, illetve a kezelőorvos véleményét kikérve, az ő jóváhagyásával alkalmazható a módszer:
  • obstruktív légúti betegségek, például asztma (a gyakorlás kezdetén asztmás roham léphet fel),
  • alacsony vérnyomás (a vérnyomás veszélyesen alacsonyra süllyedhet a gyakorlat során),
  • görcshajlam (a gyakorlat epilepsziás görcsöket válthat ki),
  • szívritmuszavarok (esetenként súlyosbodhat vagy akár életveszé­lyessé válhat a ritmuszavar),
  • terhesség (a gyakorlatsor fájásokat válthat ki; a vajúdás során, fel­ügyelet mellett végzett progreszív izomrelaxáció azonban hasznos lehet).

Magec-mágia

$
0
0

A hétéves Linda hasal az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatói vizsgálójának asztalán. Kindertojásokra szegezi tekintetét, amelyek éppen vele szemben lógnak egy zacskóban az ultrahangos készüléken. Azt mondták neki, ha ügyes lesz, megkapja. Lindát „gerincműtétre” készítették elő, csak éppen műtő meg minden egyéb felhajtás nélkül.
Az év elejétől Magyarországon a korábbi húsz helyett már egyetlen műtét is elég lehet, ha egy gyereknél a súlyos gerincgörbülést kell korrigálni. A problémát eddig úgy orvosolták, hogy a gerinc mellé egy vagy két hosszú fémrudat szegecseltek, és ahogy nőtt a kisgyerek, újabb és újabb műtéttel igazítottak a rögzítésen. Altatták, felvágták a gerincoszlopa mellett a bőrt, kivették a gerincéből a rögzítő csavarokat, arrébb fúrták a helyét, visszacsavarozták és így tovább.
Ha nem alakult ki szövődmény, a következő növekedési szakaszra hazamehetett a kórházból.

Magec-mágia

A műtétsorozattal járó kiszolgáltatottságnak, fájdalomnak, a szövődményektől való rettegésnek vetett véget egy amerikai orvos, a San Diego-i gerincgyógyászati központ specialistájának, Behrooz A. Akbarniának a találmánya. 
2009-ben azt találta ki, hogy a gerincet rögzítő titánrúdba beépít egy mágneses spirált, s ezzel megoldotta a növekedést követő, de műtét nélküli gerincstabilizálás problémáját.
A Magecnek elnevezett eszközt éppúgy műtéttel csavarozzák az ágyéki és nyaki gerinc szakaszába, mint a hagyományos eljárásnál. Csakhogy a gerinc megtámasztására szolgáló rúd közepében lévő spirál hossza a bőrön keresztül egy mágneses „távirányító” és egy ultrahangkészülék segítségével tetszőlegesen növelhető, abban a tempóban, ahogyan a gyerek nő.
A kezelését szkeptikusan váró Linda egyike annak a hét gyereknek, akinél hazánkban először próbálják ki a gyakorlatban a gerincimplantátum nyújtását. A lány DiGeorge-szindrómával született, ránézésre éppen olyan, mint bárki más, csakhogy a genetikai betegség sokféle, szemmel nem látható kórt okoz, így a szív- és a tüdőerek bajait is. Linda sokszor feküdt már műtőasztalon, de a mostani helyzet számára is ismeretlen.
Gerinckálváriája két éve egy ortopédiai vizsgálattal kezdődött, akkor fedezték fel, hogy másként görbül a gerince, mint kellene. Előbb arra kérték, viseljen fűzőt, de ahelyett, hogy az eszköz segített volna, állapota rohamosan romlott, elkerülhetetlenné vált a gerincstabilizáló műtét. Lindánál a szív- és tüdőereinek betegségei miatt már egyetlen altatás is óriási rizikót jelent, ezt a kockázatot ezért se Pécsett, se Szegeden nem vállalták.
Varga Péter Pál gerincsebész szerint a gerinc deformálódása több mint esztétikai probléma, életveszélyes helyzet. A kórosan hajló gerinc előbb a tüdőt nyomja össze, majd megváltoztatja a szív helyzetét, emiatt­ a szívből kilépő főverőér íve egy idő után megtörik, nehezebbé válik a vér eljuttatása a testbe, ami a beteg halálát okozhatja.

Szike helyett filc

Miután a hazai gyermekcentrumok sorra utasították vissza Linda műtétjét, a szülők külföldi lehetőséget kerestek, megtudták, hogy Németországban van speciális gyermekcentrum, ahol nem jelentett volna problémát Linda altatása sem. Ám ahhoz, hogy odamehessenek a gyerekkel, igazolás kell arról, hogy itthon senki nem vállalja a kockázatot. Valójában ezért az igazolásért jöttek tavaly év végén az Országos Gerincgyógyászati Központba a főigazgatóhoz, Varga Péter Pálhoz. A látogatáskor derült ki, hogy egy új gerincstabilizáló implantátum alkalmazására kaptak lehetőséget és közfinanszírozást az intézet fia­tal orvosai – Fazekas Béla és György Zoltán Magor –, s azzal Linda későbbi, altatásokkal járó kockázatait is lehet mérsékelni. A szülők úgy döntöttek, vállalják, hogy itthon végezzék el a beavatkozást.
Lindát a műtétre az Országos Kardiológia Intézet gyermekszívsebészei készítették fel, s a gerincgyógyászati központ műtőjében ültették be az implantátumot. A kislányt az operáció után átvitték a kardiológiai intézet intenzív osztályára. Onnan ment néhány nap múlva haza.
A mostani beavatkozás legkeményebb része Linda meggyőzése arról, hogy most tényleg semmi, de semmi nem fog fájni. A kislány azért, ha halkan is, de nyafog. Anyja megfogja a kezét, nyugtatgatja, hogy volt már ennél rosszabb is. György Zoltán Magor, az orvosa is folyamatosan beszél a kislányhoz: „most ezzel a kék T alakú mágnessel megérintem a hátad, érzed? Fájt? Nem? Mondtam, hogy nem fog. Most ezzel a filccel két vonalat rajzolok a bőrödre.”
A T alakú eszköz arra való, hogy megtalálják az implantátum mágneses részét, ahol a nyújtható spirál be van építve. Ha lokalizálták, bejelölik fölötte a bőrt. Aztán az orvos megmutatja a kislánynak, hogy néz ki a távirányító, amitől kicsit nőni fog az asztalon. Be is kapcsolja, hogy a gyerek hallja, megismerje a hangját. Lindát a hang fogászati fúróra emlékezteti, meg is jegyzi: nem akar fogfúrást.
A készüléket a gyerek hátán lévő jelöléshez érintik, a gép össze van kötve egy ultrahangkészülékkel is, annak képernyőjéről az is leolvasható, hogy mennyit kell, illetve lehet nyújtani az implantátumban lévő rugón. Lindánál ez most két milliméter. Egy perc alatt vége a beavatkozásnak. Linda előbb meggondolatlanul azt mondja: kicsit fájt. Aztán amikor odaadják a Kinder tojásokkal a zacskót, pontosít: csak kis feszülést érzett.

Házhoz jött kezelés

Valószínűleg az ötéves Vince nélkül lassabban érkezett volna meg hazánkba ez az új eljárás. A kisfiú most anyja ölé­ben ül, ujjaival „lapoz” egy tabletet, nézegeti a róla készült fényképeket. Más gyereknek ez semmi, de Vincének óriási teljesítmény, ő ugyanis súlyos izom- és ízületi elváltozással járó genetikai betegséggel született. Emiatt gyengék az izmai, erősen korlátozott a mozgása, hathetes kora óta gégekanült is visel. Néhány hónapja gerince annyira elgörbült, hogy az már a bal tüdejét és a keringését veszélyeztette. Halaszthatatlan lett hát a „támasztó” implantátum beültetése.
Apja azt mondja: mióta csak kisfia megszületett, állandóan keresnek-kutatnak a világhálón orvosi megoldások után, amelyekkel segíthetik Vince fejlődését, és az élete komfortosabbá tételét. Számukra sem jöhetett szóba a hagyományos, sok műtéttel járó gerincstabilizáló implantátum. A kisfiút minden egyes műtét erősen legyengítené. A neten találtak rá a megoldásra, a Magecre és arra is, hogy ez a beavatkozás elérhető a németországi Hamburgban, az altonai gyermekklinikán. Ők jöttek elsőként a gerincgyógyászszakma első emberéhez, hogy igazolja: a beavatkozás Magyarországon nem érhető el. Varga Péter Pál akkor odaadta az igazolást, és egyben támogatta, hogy az egészségbiztosító finanszírozza is a kisfiú külföldi ellátását.
Vince a műtétet megelőzően ülni sem tudott, ezért a családnak az út előtt az autójukat lényegében mentőautóvá kellett átalakítani. Be kellett férnie Vince ágyának, lélegeztetőgépének, etetőszerelékének, hogy a kisfiú a 15 órás utat elviselje. Anyja szerint lidérces és hosszú volt az út, de kibírták, egy hónapig voltak kinn, szülőszálláson laktak, a műtéttel Vince megkapta a két „távirányítóval” mozgatható rudat a gerince mellé. Óriási szerencsének tartják, hogy az implantátum „igazítására” nem kell többet Németországba utazniuk. A 15 órás út nagyon kockázatos Vincének, a kisfiú szállítására pedig légitársaság nem is vállalkozik.
A változás az elmúlt néhány hónapban is óriási, Vince tud ülni, mozgékonyabb, mint korábban bármikor. Hamarosan megkaphatja az első motoros kerekes székét. Egészen bizonyosak abban, hogy a gerincimplantátumnak köszönhető, hogy javult a légzése, hangosabban beszél, és a szülők abban reménykednek, hogy a gégekanült is ki lehet egyszer csak venni. 
Még az egészségkasszát is kíméli
A beavatkozáshoz használatos egyetlen implantátum ára másfél millió forint. Magyarországon évente ­35-40 gyerek szorul erre a beavatkozásra. A gyártó összehasonlító vizsgálatai azt bizonyítják – mondja Varga Péter Pál, hogy a kezdeti magas (OEP által finanszírozott) költség a második évtől már megtérül, s onnantól kezdve megtakarítást hoz. A gyerek növekedésének évei alatt a hagyományos implantátum igazítása miatt van olyan ország, ahol harmincszor kerülnek műtőasztalra a gyerekek. A hatodik beavatkozással szinte törvényszerűen jönnek a szövődmények, a nehezebb sebgyógyulás. Még a legnagyobb elővigyázatosság mellett is ott van a kórházi fertőzések és az altatás kockázata. Ehelyett van most egy műtét és körülbelül háromhavonta egy mágneses nyújtás, a gyermek egyéni fejlődésétől függően 3-4 milliméter. A háti szakasz évente egy centimétert nő, összességében ehhez igazítják az implantátumot. Ha befejeződött a növekedés, attól függően, szüksége van-e további támasztásra, döntenek az implantátumról.

A Magyar Artroszkópos Társaság és a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társasága 2016 évi közös Kongresszusa az MGYFT 8. Pre-Kongresszusával

$
0
0

2016-ban először kerül megrendezésre a MAT és az MGYFT közös kongresszusa és az MGYFT 8. Pre-Kongresszusa. A két társaság együttműködésének célja az ismeretek cseréjén túl az az együttes gondolkodás, amely segíti a gyógytornászok szakmai fejlődését. Az MGYFT a MAT támogatásával szakmai kerekasztalokon történő egyeztetések alapján olyan kidolgozott ajánlások megjelenítését tervezi, amely nagyban segítheti a gyógytornászok hatékony munkájának gyakorlati megvalósulását a betegágy mellett. A jelenlegi kurzusok programját a sport ihlette. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy az oktatók között először szerepel dr. Erdélyi Gábor a Magyar férfi kézilabda-válogatott csapatorvosa! Bízunk benne, hogy mindenki talál érdeklődésének megfelelő témát.

2016 őszén is „Hangolódj a tudományra az MGYFT 8. Pre-Kongresszusán!
Tanulj a legjobbaktól, hogy a Te is legjobbak közé kerülhess!”

PK1: Felső és alsó végtagi propriocepció fejlesztés a gyógytornász napi gyakorlatábanKovács Bea, Schmidtka-Várnagy Anna, Duska Zsófia , Guti Réka
Az utóbbi két évtizedben egyre inkább kiemelik a propriocepció fejlesztés jelentőségét mind az alsó, mind a felső végtag rehabilitációjában.  Az evidencián alapuló elméleti háttéranyagok ismeretében sokszor nehéz eligazodni a konkrét feladatok, gyakorlatok kiválasztásakor. A kurzus célja, hogy ehhez nyújtson segítséget, konkrét ötletekkel megkönnyítve a gyakorló gyógytornászok napi munkáját. A programban kitérünk a váll konzervatív és a posztoperatív  fizioterápiájára, hangsúlyozva a propriocepció fejlesztés jelentőségét és helyét a rehabilitációban. Az alsó v&ea cute;gtagnál olyan példákat mutatunk, amelyek eszközigény nélkül is hatékony fejlesztést biztosítanak. A hatékony sportrehabilitációban nélkülözhetetlen a plyometrikus fejlesztés. Elméleti ismertetést követően ebbe is betekintést nyújtunk. A FIFA 11+ sérülés prevenciós, bemelegítő program részletezése zárja a képzést.

PK2: Boka instabilitás műtéti és konzervatív kezeléseDr. Erdélyi Gábor, Óber Andrea
A napot a Magyar férfi kézilabda-válogatott csapatorvosa kezdi biomechanikai alapokkal, a diagnózis felállításának lépéseivel, majd a konzervatív vagy műtéti megoldás lehetőségeit tárja fel. Feszegeti a „brace vagy tape” evidencia és gyakorlati kérdéseit és foglalkozik a sportcipők és talpbetétek problémájával is. A boka instabilitásának evidencia alapú rehabilitációja elméleti és gyakorlati alapokon is bemutatásra kerül. A kurzus résztvevői az MGYFT módosított, színes kiadványát is megkapják, amely a kibővített gyakorlatokon kívül már tartalmazza a legújabb kérdőíveket is, így segítve a gyakorlati m unkát. Természetesen a képalkotók értékelése és a fizikális vizsgálat sem hiányzik majd a kurzus programjából.

PK3: Úszók, szinkronúszók, vízilabdázók vállproblémáinak prevenciós és kezelési lehetőségeiProf. dr. Szabó István, Benkovics Edit, Szendrő Gabriella, Törös Károly,  dr. Mayer Ágnes, Tóth Péter Zoltán
A program egy „Up to date” irodalmi összegzéssel kezdődik, amely az úszók, szinkronúszók és vízilabdások vállfájdalmainak tudományosan vizsgált „ok vagy okozat” eredményeit mutatja be. Az anamnézis, a fizikális vizsgálat és a képalkotók jelentőségét, az orvosi diagnózis és a funkcionális diagnózis összefüggéseit és különbözőségét prof. Dr. Szabó  István esettanulmányokra fűzi fel és teszi igazi „klinikai gyöngyszemmé” a gyógytornászok számára. „Az úszóváll prevenciós lehetőségei” pedig igazi csemegét rejteget mindazoknak, akik szeretnének az ú ;szókkal gyógytornászként foglalkozni. Így video elemzésekkel bemutatásra kerül az 4 fő úszásnem helyes kivitelezésének biomechanikája, majd mind ezek alapján azok a leggyakoribb technikai hibák, amelyek még megfelelő edzésterhelés mellett is a vállfájdalom kialakulásához vezethetnek. Ismertetésre kerülnek a mozgástartomány és izombalansz úszásra jellemző változásai és ezek korrekciós, célzott mozgásprogramja, amely a Jövő Bajnokai Programban 240 gyermek részvételével már működik Magyarországon az Úszó Szövetség Támogatásával.

Helyszín: 
Danubius Hotel Flamenco
1113 Budapest, Tas vezér u. 3-7.

A 8. Pre-Kongresszus kurzusai 2016.10.20-án 10:00-kor kezdődnek. Az étkezés a helyszínen önköltségesen megoldható. A kurzusok azonos időben, párhuzamosan zajlanak, ezért csak egy kiválasztottra lehet jelentkezni. Minden kurzus kreditponttal rendelkezik.

VÁLTOZÁS: 
Az első Pre-Kongresszus 2011-ben került megrendezésre, az azóta eltelt öt évben a kurzus körüli járulékos költségek jelentősen megemelkedtek. Ezeket a kiadásokat az MGYFT eddig kompenzálta, de 2o16-ban a részvételi díjak megemelésére kényszerülünk. Így az MGYFT tagoknak 12.000 Ft + áfa, nem MGYFT tagoknak 17.000 Ft + áfa az új díjazás.
Az MGYFT ugyanakkor TÁMOGATNI kívánja HŰSÉG AKCIÓJÁVAL azokat a tudásuk fejlesztésére törekvő gyógytornászokat, akik rendszeres résztvevői a pre-kongresszusnak: akik legalább három alkalommal már részt vettek pre-kongresszuson, a régi díjazással vehetnek részt a 8. Pre-Kongresszuson Budapesten!

Jelentkezési határidő: 2016. szeptember 6.

Akiket érint, a jelentkezésnél a megjegyzés rovatba kérjük beírni: 
MGYFT hűség akció
8. Pre-Kongresszusra jelentkezés:http://www.asszisztencia.hu/mgyft/2016/prekongresszus/
Ne maradj le róla!

Benkovics Edit
Pre-Kongresszus szervező

Családi Nap 2016

$
0
0
A MESZK Békés Megyei Szervezetének továbbképzéssel egybekötött hagyományos rendezvénye kicsiknek és nagyoknak.   Az előző évekhez hasonlóan 2016. szeptember 17-én újra várunk a pósteleki Szabadidőközpontban és a családot se hagyd otthon!

 Program:
9.00 – 12.00-ig a „nagyok” számára pontszerző továbbképzés ”Infekciókontroll  szerepe a fertőzésekkel  szembeni küzdelemben” címmel, a „kicsik” számára játszóház.
12.00 – 13.00-ig EBÉD
13.00 – 14.00-ig szórakoztató előadások (MEGLEPETÉS)
14.00 – 17.00-ig minimum 6 csapat jelentkezése esetén családi akadályverseny a Szabadidőpark területén.
Az első 3 helyezett kitartása és ügyessége nagyobb, a többi résztvevőé kisebb jutalmazásra kerül.

Részvételi díj: 500.- forint, amely tartalmazza a belépőt, 3 szelet zsíros deszkát és innivalót, valamint a „nagyok” számára a továbbképzés regisztrációs díját. 10 éven aluli gyerekek számára a részvétel ingyenes!

Ebédre bográcsban főtt paprikás krumplit fogyaszthattok savanyúsággal, amelynek adagonkénti ára 900- forint.

A rendezvény megközelíthetősége: a 44-es számú főút Békéscsabáról Gyulára vezető szakaszán, a békéscsabai Repülőtér után.

Az Orosházáról érkezőknek elegendő létszám esetén (min. 30 fő) autóbuszt biztosítunk . Ennek költsége felnőttek részére 300.- forint, 10 év alatti gyerekeknek ingyenes.

Jelentkezési határidő: Szeptember  08.

A továbbképzésre legfeljebb 100 fő jelentkezését tudjuk fogadni a terem korlátozott befogadóképessége miatt. Jelentkezni kizárólag írásban, a jelentkezési lap kitöltésével lehet a MESZK Békés Megyei Szervezetének elérhetőségein. A rendezvénnyel kapcsolatban felvilágosítás a 66/547-480-as telefonszámon, vagy a 20/669-1925-ös mobilszámon, és a meszkbekesmegye@gmail.com elektronikus postacímen kérhető.


Forrás: http://www.meszk.hu/hirek.aspx?nid=52870

"Segítség a segítőknek - továbbképzés és tréning a kiégés megelőzésére"

$
0
0
A MESZK Békés Megyei Szervezete "Segítség a segítőknek - továbbképzés és tréning a kiégés megelőzésére" címmel pontszerző továbbképzést szervez Gyulán, 2016. szeptember 29.-én (csütörtökön) 15 órától.
Tisztelt Kamarai Tagjaink!

Ezúton értesítjük Önöket, hogy a MESZK Békés Megyei Szervezete "Segítség a segítőknek - továbbképzés és tréning a kiégés megelőzésére" címmel pontszerző továbbképzést szervez.

Képzés időpontja: 2016. szeptember 29., csütörtök, 15 óra
Képzés helye: Békés Megyei Központi Kórház - Pándy Kálmán Tagkórház, Árvay Terme
Képzés pontértéke: 15 kreditpont
Képzés díja: - kamarai tagoknak: 500.- forint, - tagsággal nem rendelkezőknek: 6.500.- forint.
Jelentkezés határideje: 2016. szeptember 16.

A képzés programja és a jelentkezési lap a csatolt dokumentumokban. További információ kérhető a MESZK Békés Megyei Szervezetének irodájában. (5600 Békéscsaba, Alsó-Körös sor 2., Tel.: 66/547-480, e-mail: meszkbekesmegye@gmail.com)

GYÓGYTORNÁSZOK A CSALÁDI MOZGÁSFESZTIVÁLON!

$
0
0
GYÓGYTORNÁSZOK  A  CSALÁDI  MOZGÁSFESZTIVÁLON!!!


Mozdulj Te is Európával az Európai Sporthét kiemelt rendezvényén. Több mint hetven ingyenesen kipróbálható mozgásforma, sorsolások, nyeremények, egészségügyi szűrések. Gyertek!
2016.09.11. 10-17 óráig. Budapest, Kopaszi gát

 A gyógytornászok sátránál az odalátogatók:
  • megnézhetik azokat az egészségmegőrző kiadványokat, melyeket a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társasága honlapjáról - www.gyogytornaszok.hu   - ingyenesen le lehet tölteni.
  • A sátorban posztereket láthatnak, egészségmegőrzéssel és betegségek esetén hasznos mozgással kapcsolatos kérdéseikre kaphatnak választ Dr. Kovács Éva gyógytornásztól, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának oktatójától.
  • Csoportos tornát tart a sátor előtt az idősödő korosztály részére Mészárosné Vali gyógytornász, mely mindig fél-kor és egész órakor kezdődik.
  • A gyerekekkel Petridisz Anna végzős gyógytornász hallgató foglalkozik
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Hamarosan induló Senior torna!

$
0
0
Megfelelő jelentkező esetén(!) Senior torna indul Békéscsabán, gyógytornász vezetésével!

-Ha elmúlt 50 éves...
-Ha szeretne egy jót mozogni, úgy hogy nem kell a sérülésektől félni... 
-Ha mozgásszervi probléma miatt nem tudja milyen mozgást végezhet... 
-Ha vidám és egészséges társasági programot keres... 
Várom sok szeretettel!

Az óra felépítése:
-izületek, izmok átmozgatása, keringés javítás
-általános erősítés, sok nyújtózás, tartásjavítás, hátizom erősítés, koordináció-, egyensúlyfejlesztés,
-levezetés, nyújtás
Mindez kellemes zene és jó hangulat mellett.

Csoportos foglalkozások gyógytornásszal! 

Érdeklődés, jelentkezés, előjelentkezés: bmgytorna@gmail.com
Tel: 06 30/391-50-35



Gyulasport Nonprofit Kft

$
0
0
A Gyulasport NKFT felvételt hirdet gyulai kézilabda csapatába!
2004-2006 között született fiú gyerekek jelentkezését várják!
Helyszín: Gyula Sportcsarnok
Időpont: Hétfő, péntek 17:00 Szerda 17:30
Bővebb információ az alábbi videóban vagy:
Riczu Antónia edző: 06 70/525-6710 vagy Héjjas Mónika:20/238-4447



Gyógytorna otthonában

$
0
0
Ha egészségügyi állapota miatt nem bír kimozdulni otthonról vagy nem szeret csoportos tornákon résztvenni, esetleg a munkája miatt nehéz állandó foglalkozásokra eljárni, keressen bátran:

Gyógytorna otthonában (csoportos érdeklődés esetén terem foglalással):

-egyéni, kis csoportos gyógytorna:
  •     műtét utáni állapotok
  •     tartásjavítás, gerinc problémák kezelése
  •     stroke utáni állapot
  •     neurológiai betegségek kezelése gyógytornával
  •     általános állapot javítás
  •     keringésjavítás (trombózis megelőzés, rehabilitáció)
  •     egyensúly-koordináció fejlesztés
  •     önellátás fejlesztése
  •     segédeszköz használat tanítása
  •     aktív mindennapokba való visszatérés segítése

  •    Senior torna (baráti körnek is)
  •    Jóga, dinamikus jóga tartása egyéni és csoportos foglalkozásban


Elérhetőségeim: Hugyeczné Majoros Csilla gyógytornász
Tel: 06 30/391-50-35
E-mail: bmgytorna@gmail.com
Facebook: Gyógytorna Békés megye









Bóbita Fejlesztő Központ órarend

$
0
0
MANÓTORNA: 

Általában 10 hónapos kortól kb. 2 éves korig járnak ide a gyerekek. Ettől fölfelé és lefelé is el lehet egy picit térni ( pl. valamilyen oknál fogva nem megoldható/ nehézkes a délutáni órát látogatni ) 
Időpont: hétfő és csütörtök 10 órától kb. 45 perc ( több szokott lenni )
A foglalkozások elején és a végén bemelegítésként ill. levezetésként mozgással kísért mondókázás és éneklés folyik. A fő részben sokféle - a nagymozgásokat és az egyensúlyi rendszert fejlesztő... - eszközt használunk. A gyerekeket a családtag ( szülő, nagyszülő... ) kíséri, de én is folyamatosan rendelkezésre állok, segítek. 

BÓBITATORNA: 


Általában 2- 3 évesek látogatják- azonban kismértékben ettől is el lehet térni, ha az indokolt. 
Az órák kb. 45 percesek. 
Az órák a Manótornához hasonlóan épülnek fel, szintén lehet kísérő a kisgyermekkel, de itt már kezdünk arra törekedni, hogy egy megépített pályán haladjanak a gyerekek. 

OVITORNÁK:


Óvodáskorú gyerekek tornája.
Ovi I. 3-5 éves gyerekek
Ovi II. 5- 7 éves gyerekek
A foglalkozások kb. 45 percesek.


Ezeken a foglalkozásokon a kisgyermekek már önállóan vesznek részt.
Rövid bemelegítés után színes, változatos eszközökből pályát építünk, amelyen többször egymás után végigmennek a megadott feladatokat végezve a gyerekek. 


Cél: mozgásügyesítés, egyensúly- és koordináció-fejlesztés, téri tájékozódás javítása...
Az óra végi teljesen szabad játék ill. az irányított csoportos játék hasonló célokat szolgál és nagy motiváció a gyermekek számára. 

Jutalom a nap végén. 

Forrás: https://www.facebook.com/bobita.fejlesztokozpontbekescsaba/?fref=ts



Szív Világnapja 2016 Gyula

$
0
0
2016.09.25 - 2016.09.25
10:00 órától

10:00 Megnyitó
A részvevőket köszönti az esemény nagykövete, Kovács KOKÓ István.
10:05 Közös bemelegítés
10:00 "Fuss magadért egy kört!"
11:30 Befutók köszöntése - Szív alakú jelkép kialakítása zenére.
11:55 A NEFI által elkészített "Előzd meg a jövőd!"
12 pontból álló dokumentum átvétele
12:15 Aszfaltrajzverseny díjazása
13:00 Rendezvény bezárása

Szabadprogramok:
Szűrővizsgálatok: Vércukor, vérnyomás, pulzoxi, koleszterin, BMI mérés, légzésfunkció, egészségügyi tanácsadás, konzultáció, testzsír százalék számítás és tiglicerid mérés.

Közlekedési ügyességi pálya teljesítése, ugrálóvár, aszfaltrajzverseny, különböző sportjátékok (Ping-pong, krikett, tréfás roller, úriás kugli, tollas)

Forrás: Gyula, Várkert
Tel.: +36-66/463-544,
Kontakt: Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft.

MRSZE IV. Kongresszusa – Gyula 2016. szeptember 22-24.

$
0
0

Kedves Szakdolgozók!

Kedves MRSZE Tagok!


A Magyar Reumatológiai Szakdolgozók Egyesületének IV. Kongresszusa idén Gyulán kerül megrendezésre szeptember 22-24. között.
Első értesítő és jelentkezési lap a Letölthető dokumentumok menüpont alatt található.
A kongresszus fő témái:
  • Ápolási modellek a reumatológiában
  • Terápiás célpontok - célzott terápiák
  • Csontok, ízületek anyagcsere betegségei
  • Fizioterápia ma és holnap
  • Fürdőgyógyászat
  • Szakmapolitika

Forrás: http://www.congress-service.hu/2016/mrsze/index.html

Képek a Kongresszusról:















Gyógytornász részmunkaidős állás Békéscsaba!

$
0
0
Gyógytornász állás Békéscsaba!

Az Okt-Operisz Kft. három elméleti tantárgy oktatásra keres gyógytornászt, gyógy-és sportmasszőrök képzésére.
Az órák tömbösítve péntekenként lennének 8-16 óráig, illetve őszi és a téli szünetben.
A képzés 2016. december 29-én lezárul.

Az állás azonnal betölthető.


Bővebb információ kérhető: 
Karancsi Katalin 
Tel: 06 20/532-25-37




Senior torna Békéscsabán!

$
0
0

-Ha elmúlt 50 éves...
-Ha szeretne egy jót mozogni, úgy hogy nem kell a sérülésektől félni...
-Ha mozgásszervi probléma miatt nem tudja milyen mozgást végezhet...
-Ha vidám és egészséges társasági programot keres...
-Ha szereti a változatos gyakorlatokat...
-Ha szereti a kihívást...
Az első két alkalom ingyenes, jöjjön el, próbálja ki, ha tetszik járjon rendszeresen!
Érdeklődés, jelentkezés: Hugyeczné Majoros Csilla
bmgytorna@gmail.com
Tel: 06 30/391-50-35

Országos gyógytornász hirdetési felület!

$
0
0

Kedves Ismerősök, Látogatók, Gyógytornászok!

Az utóbbi napokban többen megkerestek Békés megyén kívül dolgozó gyógytornászok elérhetőségei miatt. (főleg Szeged és Pest)

Így a "Gyógytornászok" aloldalt kibővítem országos szintűvé, így várom más megyéből is GYÓGYTORNÁSZOK, akár gyógymasszőrök hirdetéseit! 

A hirdetés közölhet csak elérhetőséget, vállalt területet, kerületet, de személyes bemutatkozást, weboldalt is szívesen látok! 
Köszönöm!

Holisztikus Medicina Alapítvány képzése

$
0
0
„Lágyrész manuálterápia elméleti és gyakorlati képzés indul-
 I. rész A gerinc és a medence” címmel.

A képzés, Varga Viola „Dinamikus Manuálterápia” című könyvére épül.
A továbbképzés helye és ideje: Budapest, 2016. október 25-29.
Oktató: Varga Viola, Manuálterapeuta (gyógytornász)
A továbbképzés célja: a myofasciális rendszer működésének bemutatása, speciális tesztelése, a patológia felismerése és a lágyrész eredetű diszfunkciók kezelése.


A tanfolyam bevezetést nyújt a manuálterápiából és a gyógytornából ismert funkcionális vizsgálat és kezelés alapjaiba. Részletezi a fascia lazítás és a triggerpont oldás lépéseit, a nyújtási és az izomenergia technikák alkalmazását, valamint az izmok erősítését.


A továbbképzés célcsoportja: a részvétel ajánlott mindazoknak a gyógytornászoknak, végzett manuálterapeutáknak, orvosoknak és gyógymasszőröknek, akik szeretnének többet tudni a myofasciális rendszer okozta eltérésekről és a mozgásterápia egy új szemléletéről (dinamikus manuálterápia), amellyel hatékony segítséget ad terápiás eljárásaik továbbfejlesztésére.
Felvilágosítás jelentkezés: http://manualismedicina.hu/html/tanfolyamok.php
Szilágyi Iván: 20/977-4863

Új eszköz segíti a koszorúér betegeket a Semmelweis Egyetemen

$
0
0
Magyarországon az elmúlt évben 23 ezer szívbetegnél kellett katéteres műtéttel szívkoszorúér-tágítást, úgynevezett stent-beültetést végezni. Ilyenkor a szűkület vagy elzáródás megszüntetése érdekében speciális henger alakú fémhálót, úgynevezett „stent”-et ültetnek a betegbe. 
Új innovációként 2012 óta Magyarországon használnak már felszívódó műanyag stentet is, itthon elsőként ezt is a Semmelweis Egyetemhez tartozó Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinikán alkalmazták – számolt be Dr. Merkely Béla klinikai rektorhelyettes.
Egy hete (október 2-án) Magyarországon elsőként, egy világviszonylatban is új, 3-4 hónapja létező eljárással, magnéziumból készült fém-stenttel segítettek egy 59 és egy 66 éves páciensen. Az új típusú eszköz erősebb és gyorsabban szívódik fel, ennek köszönhetően kevesebb ideig kell gyógyszert szednie a betegnek.
A biológiailag lebomló gyógyszerbevonattal rendelkező fém-stent erősebb műanyag elődjénél és gyorsabban szívódik fel, miközben javul a természetes érfunkció helyreállásának esélye és az érfal rugalmassága – jelentette ki a beavatkozást végző Dr. Merkely Béla.
A szív koszorúerébe beültetett felszívódó fém-stent az elzáródott artéria újbóli megnyitásával helyreállítja a véráramot, és támasztékot nyújt az érfalnak egészen addig, amíg az eszköz fel nem oldódik. Mivel nem marad tartós fémimplantátum a beteg szervezetében, az érfal gyorsan visszanyeri természetes tágulási képességét és élettani alakját, nagyságát, és ezért a kombinált gyógyszeres „vérhígító” kezelésre is rövidebb ideig van szükség.
Az október 2-án műtött betegek másnap elhagyhatták a klinikát, csupán kontrollvizsgálatokra járnak vissza.
Magyarországon az elmúlt évben kb. 23 000 betegnél végeztek koronária betegség miatt katéteres úton stent beültetést, közülük 3 175 beteget a Semmelweis Egyetem klinikáján láttak el. Ezen betegek ellátásában és kezelésben, valamint a hozzájuk kapcsolódó klinikai kardiológiai tudományos kutatásban a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Magyarország vezető intézete, illetve mind a hazai, mind a nemzetközi szakorvosképzés akkreditált centruma.
Viewing all 313 articles
Browse latest View live